Call Now ButtonŞimdi Ara
26 Nov
Yazar: admin - 26 Mart 2020

Otopark Havalandırma

Otopark havalandırma, kullanım süresi boyunca otoparkta araçlardan çıkacak başta karbonmonoksit olmak üzere egzoz gazlarının dışarıya atılması ve ortamda herhangi bir yangın oluşması durumunda oluşacak yangın dumanının dışarıya atılması için kullanılır. Açık otoparklar havalandırma sistemine ihtiyaç duymaz. Ancak kapalı ve belirli standartların altında açıklık olan otoparklar otopark havalandırma sistemleri kullanmalıdır.
Havalandırma sistemleri tasarlanırken kapalı alanın miktarı ve ortamda olması planlanana maksimum araç sayısı göz önüne alınarak planlama yapılır. Otoparkta bulunması planlanan araç türleri ve tüketeceği yakıt türü de önemlidir. Ortamdaki araç miktarı arttıkça ortamın havalandırması da güçlendirilmelidir.
Kapalı alandaki otoparkların iç mekan hava kalitesini uygun düzeyde tutmak için içeride bulunabilecek park halindeki ve çalışır haldeki araçların ürettiği egzoz gazları iyi hesaplanmalıdır. Bu sayede ortamda oluşacak zararlı gaz miktarı hesaplanır ve havalandırma bu şartlara göre düzenlenir. Egzoz gazı içinde insan sağlığına oldukça zararlı karbonmonoksit, benzen, kurşun, kurum gibi gazlar ve parçacıklar bulunur. Otopark havalandırma bu gazların dışarı atılarak ortamdaki havanın sağlık kriterleri seviyesine gelmesi için kurulur.