Call Now ButtonŞimdi Ara
26 Nov
Yazar: admin - 26 Mart 2020

Havalandırma Boruları

Havalandırma, mekanda bulunan kötü havayı yenisiyle değiştirme işlemdir. Kötü koku, toz, zararlı parçacıklar, buhar gibi hava kalitesini düşüren gazlar dışarı atılarak havanın yenilenmesi sağlanır. Dünya Sağlık Örgütü nefes alınacak havanın hangi kalitede olması gerektiğini belirlemiştir. Ortamdaki hava bu kalitede değilse insan sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu demektir. Kötü hava birçok hastalığa davet çıkarır. Hava içerisinde bulunan bakteri ve virüsler hastalıkların en önemli nedenidir. Havalandırma boruları ile hava değişimi sağlanmayan mahalleler hastalık kaynağı olmaktadır.
Kötü hava sadece insan sağlığına zarar vermekle kalmaz, ortamda bulunan malzemelere de zarar verir. Havalandırması etkili şekilde sağlanmayan yerlerdeki malzemelerde çürüme ve koku meydana gelir. Neme uğrayan malzeme küflenir. Hem insan sağlığı hem de canlı, cansız maddelerin sağlığı için havalandırma boruları ile havalandırma sağlanmalıdır.

Havalandırma Boruları Nedir?

havalandirma-kanali-menfez-havalandirma

Borular havalandırma işleminin gerçekleşmesini sağlayan sistem parçalarıdır. Havanın dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya akışını sağlar. Ortamda bulunan kötü havayı dışarı atar. Dışarıdan taze ve temiz havayı gerekli duyulması halinde filtreden geçirerek iç mahallere ulaştırır. Bu sayede ortamın hava temizliği sağlar. Havalandırma boruları, havalandırma sistemlerinin olmazsa olmaz parçalarıdır.
Bu borular, havalandırma sisteminin ihtiyaç duyacağı malzemeden yapılır. Bazı malzemeler bazı ortamlarda daha iyi sonuç verir. Havalandırma yapılacak mekanın özelliklerine göre malzeme seçimi yapılır. Eğer havalandırma işlemi gerçekleştirilecek mekan havalandırma sonucu oluşacak yüksek gürültünün rahatsızlık vermeyeceği sanayi tesisleri gibi mekanlarsa havalandırma malzemesi daha ucuz malzemeden seçilir. Sistem hava hızı yüksek olarak ayarlanarak yeterli havalandırma sağlanır. Tam tersine havalandırma sağlanacak yer toplantı salonu, sinema salonu gibi yüksek sesin ve hızlı hava akımının rahatsızlık vereceği yerlerse hava hızı daha düşük ayarlanır ve ses yalıtımı sağlayan malzeme kullanılır. Bu durumda havalandırma boruları daha iyi malzemeden olmalıdır. Ses yalıtımı sağlayacak yapıda olmalıdır. Bu durum havalandırma sistemi maliyetini arttırmakla beraber istenen konforu sağlayacaktır.